Masa rotundă cu genericul „86 de ani de la invadarea sovietică a României”
Vineri, 26 iunie, Asociația Istoricilor din Republica Moldova „A. Moșanu” (AIRM „A. Moșanu”) în parteneriat cu Biblioteca Națională a Republicii Moldova a organizat o Masă rotundă cu genericul expus în titlul acestui articol.
Directoarea Bibliotecii Naționale a Republicii Moldova, dna Elena Pintilei a rostit un cuvânt de salut. După care au fost ascultate comunicările cercetătorilor înscriși în program. Dl conf. univ. dr. Andrei Groza a vorbit despre Raptul Basarabiei – apreciere juridică, în care a explicat condițiile cotropirii teritoriilor românești de către URSS în iunie 1940, ci a prezentat viziunea sa privind rezolvarea reîntregirii naționale a românilor.
Ziaristul și istoricul, membru al AIRM „A. Moșanu” Gheorghe Mârzencu a prezentat informații inedite, depistate în documentele de arhivă și care se referă la aspectele militare ale ocupației sovietice (titlul comunicării Itinerarul și calea „de lupta” ale unităților militare sovietice în zilele de iunie 1940. În baza documentelor de arhivă originale sovietice).
Părintele dr. Viorel Cojocaru, membru al Comitetului de Conducere al AIRM „A. Moșanu” a expus tema Situația reală a Bisericii Ortodoxe Române din Basarabia în prima lună de ocupație bolșevică: 28 iunie – 28 iulie 1940. Autorul a vorbit despre soarta tragică a preoților ortodocși din Basarabia în prima lună de ocupație sovietică, sar și despre profanarea bisericilor de către ocupantul sovietic. Părintele Viorel Cojocaru a remarcat: au fost și cazuri, puține, când unii militari ruși au intrat cu pioșenie în Biserică, făcuși semnul Crucii.
Dl dr. hab. Adrian Dolghi, membru al Comitetului de Conducere al AIRM „A. Moșanu”, a prezentat o comunicare elaborată împreună cu dr. hab. Alina Felea, membră a Comitetului de Conducere al AIRM „A. Moșanu”, având ca temă Trasarea hotarelor RSSM (4 august – 4 noiembrie 1940): proiecte și discuții. Pe ecran au fost demonstrate documente ce arată cum au fost croite frontierele nou-proclamatei RSS Moldovenești.
Dl colonel în rezervă Andrei Covrig a prezentat publicului din sală (Sala „Mihai Eminescu”) un studiu istoric foarte ineresent pe tema Unele reflecții asupra destinelor conaționalilor noștri, combatanți în Armata Roșie și în cea Română în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, participanți la rezistența antisovietică postbelică din RSS Moldovenească: cazul Partidului Democrat-Agrarian (1949–1953). Ne-am bucurat de interesul manifestat de dl colonel față de problemele trecutului basarabean.
În discuții s-a implicat dl Ion Negrei, vece-președintele AIRM „A. Moșanu”.
Problemele abordate: în Republica Moldova, în Chișinău, în mod special, ce se întâmplă pe 28 iunie 2026: pe de o parte, dimineața, începând cu ora 10.00, la Palatul Republicii va avea loc Congresul al II-lea al Memoriei, iar seara, la ora 19.00, în Teatru de Vară – un concert festiv. Pe acest subiect a fost redactat și votat unanim în fond o Declarație a Mesei rotunde pe care o vom prezenta ceva mai târziu.
Altă problemă, doar discutată: ideea „unirii României cu Republica Moldova”. Aici opiniile celor prezenți la Masa rotundă s-au divizat.
Mulțumim colegilor noștri, autori ai comunicărilor pentru prezentările făcute.
Mulțumim, de asemenea, doamnelor bibliotecare pentru asistența tehnică și bunăvoința de care au dat dovadă (ca și în celelalte cazuri).
anatol_petrencu@yahoo.com
27 iunie 2026
PS. Între timp am primit prin Poșta electronică un text ce se referă la data de 28 iunie 2026: un grup de organizații și personalități din România îndeamnă lumea să țină un minut de reculegere pe data de 28 iunie 2026. Vedeți: Sursă: Adevărul https://share.google/wrgMagTEH4EDzNTST
Vedeți și: http://anatolpetrencu.promemoria.md/?p=4568